A koronavírus hatása a magyar médiapiacra

2020. március 31.

gyorfipal

A járvány kezdetekor Magyarországon konkrét koronavírus kommunikációt csak a kormány folytatott, ők viszont intenzíven és többféle médiatípust használva. Ez nem meglepő, hiszen a Miniszterelnöki Hivatal lassan már hagyományosan az egyik legnagyobb és legaktívabb szereplő, 2018-ban és 2019-ben egyaránt a 18. legnagyobb hirdető volt a piacon. Az első hivatalos üzenet 2020. február 26-án jelent meg, azóta is változatlanul jelentkezik ehhez kapcsolódó reklámokkal a kormány. Valószínűleg kevés olyan magyarországi tévénéző vagy internethasználó van jelenleg, aki ne találkozott volna a Győrfi Pált szerepeltető reklámfilmek valamelyikével.

A Miniszterelnöki Hivatal mellett több politikai párt és mozgalom, valamint társadalmi szervezet használt reklámokat is kommunikációs eszközként. Tulajdonképpen a MOL és a Magyar Telekom voltak az első hirdetők, ahol koronavírus üzenet jelent meg egy-egy profitorientált szereplőtől: március 11-én a MOL Limo flotta megelőző intézkedéseit ismerhettük meg egy Facebook videóból, és ugyancsak a
legnépszerűbb közösségi média csatornában szólított fel otthonmaradásra a Telekom, elsősorban a szponzorált Fradi szurkolóinak címezve azt. Ha a koronavírushoz is köthető reklámok első szűk hónapját vizsgáljuk, megállapítható, hogy a nonprofit besorolású hirdetők eddig jóval többet költöttek ilyen célú üzenetekre, mint a nyereségérdekelt vállalkozások. Ennek egyik oka lehet, hogy a főleg kereskedelmi céllal hirdetők energiáit sokkal jobban leköthette, hogyan tudják a már megrendelt kampányaikat minél kisebb veszteséggel módosítani és hozzáigazítani a jelenlegi helyzethez, vagy akár fel is függeszteni. Erre utal az is, hogy 2020. március 1-22. között több, mint 20%- kal kevesebb új hirdetést regisztráltunk,
mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A visszaesés mérséklésére tett próbálkozások közül jellemző pl. az ingyen házhoz szállítás az online üzletek esetén vagy a tervezetthez képest korábban megkezdett promóciók. Megnőtt továbbá azoknak a kreatívoknak az aránya, amelyek nem feltétlenül említik meg direktben a megváltozott helyzetet, mégis reagálnak arra. Ilyenek pl. az online kurzusok megjelenései, az otthoni sportoláshoz kapcsolódó reklámok vagy az online stream szolgáltatók hirdetései.

Egyre több azonban a koronavírus járványról és az azzal együtt járó rendkívüli helyzetről direktebb módon kommunikálók aránya. A higiénia és a biztonság az egyik leggyakoribb üzenet: Jó példa erre a 6x6 Taxi rádióreklámja, amiben kiemelik, hogy a gépkocsikat minden utas után fertőtlenítik, így próbálva meg akár az egyébként tömegközlekedést használókat megszólítani. Több nyomtatott sajtótermék a vigyázzunk egymásra gondolathoz kapcsolta előfizetői akcióját. De a társadalmi felelősség kommunikálása több esetben ad egyfajta közszolgálati jelleget is a reklámoknak: például a Lidl, a Tesco és az Aldi egyaránt készített kreatívot az ellátás folyamatosságáról és a készleteik megfelelő mélységéről, és hasonló filmmel jelent meg a YouTube-on a Phoenix Pharma gyógyszernagykereskedő is. A helyes arányokat nagyon jól találta el a Borsodi reklámfilmje, amely úgy szólal meg a kérdésben, hogy azt szépen illeszti a márka értékeihez és tud pozitív maradni egy nehezebb időszakban is. Velük szólva kihozták a legjobbat a helyzetből!

Czibulka Anna
anna.czibulka@kantar.com
+36 (70) 289 7516